OK 2002:

Støt modstanden mod Ny løn.

SAP topside

Når de offentlige overenskomster snerper til i de kommende uger, er der udsigt til et betydningsfuldt konfliktpunkt i de kommunale og amtskommunale forhandlinger. Konflikten står om Ny Løn, hvor arbejdsgiverrepræsentanterne i Kommunernes Landsforening kræver endnu flere penge lagt ud til decentrale forhandlinger på den enkelte arbejdsplads.

Det er så baggrunden for, at tillidsfolk blandt de kommunalt og amtskommunalt ansatte har igangsat en underskriftindsamling mod ny løn, og for reallønsforbedringer gennem centrale forhandlinger. Initiativet blev startet blandt lærer-tillidsfolk i Sønderborg, men har bredt sig til hele landet og indenfor alle de omhandlede fagforbund.

De hidtidige erfaringer med ny løn peger alle i samme retning. Det er lederne og de bedst uddannede, der favoriseres. Akademikerne, som i forvejen er de højest lønnede, har fået de største lønstigninger, mens grupper som f.eks. pædagogmedhjælpere ligger under gennemsnittet.

Samtidigt viser undersøgelser også, at ny løn favoriserer mændene på bekostning af kvinderne. F.eks. har Dansk Sygeplejeråd opgjort, at lønstigningerne for kvindelige afdelingssygeplejersker fra februar 1998 til august 2000 har været på 11,9 %, mod 15,4 % for deres mandlige kolleger.

Med udgangspunkt i de dårlige erfaringer, som også indbefatter, at arbejdsgiverne i mange kommuner har blokeret for forhandlinger om lokale lønforbedringer, er underskriftsindsamlingen startet.

Det er på mange måder et godt og vigtigt initiativ. For det første er kravet om reallønsforbedringer gennem centrale forhandlinger et godt udgangspunkt for at sikre sammenhold og solidaritet mellem de forskellige grupper, på tværs af uddannelse, fag og køn. Det åbner muligheden for en samlet kamp, i modsætning til den indbyrdes splid vi har været vidne til ved de senere ok-forhandlinger på det offentlige område.

For det andet er der tale om en konfrontation med den borgerlige regerings politik. Både den ideologiske side, hvor regeringen bygger på "del og hersk" tankegangen, decentralisering og øgede lønforskelle; og den praktiske politik, hvor der ikke er plads til reallønsforbedringer indenfor regeringens dekret om udgiftsstop i kommuner og amter.

Udtalelser fra de kommunalt ansattes "chefforhandler", Poul Winckler (formand for forhandlingsfællesskabet KTO), viser med al ønskelig tydelighed, at der er brug for initiativer på græsrods- og tillidsmandsniveau, hvis modstanden mod ny løn og kravet om centrale lønforhandlinger skal fastholdes.

Den 2. januar udtalte Poul Winckler om underskriftsindsamlingen: "Det er jo sådan noget vi kan savne en gang imellem. At der bliver spillet lidt med musklerne ude omkring i landet. Jeg håber bare ikke, at protesten bygger på en uvilje overfor systemet". Jo, det bygger lige præcist på en uvilje overfor det usolidariske og splittende system, som Poul Winckler har et medansvar for, i sine evindelige bestræbelser for at holde sig gode venner med arbejdsgiverrepræsentanterne i KL og Amtsrådsforeningen.

Også i denne omgang understreger han, at ledelsen i KTO er villig til at bøje sig for arbejdsgivernes krav om øget decentralisering. Det vil kun kunne modvirkes af et øget pres fra tillidsfolk over hele landet.

Derfor opfordrer vi til at bakke op om underskriftindsamlingen. Informationer og underskriftslister kan hentes på hjemmesiden:
www.ok02.dk

SAP´s forretningsudvalg den 4. januar 2002