Udtalelse om krigen mod Afghanistan

SAP topside

1. USA og Storbritannien har iværksat en omfattende og længerevarende krig mod Afghanistan. Der er ikke længere tvivl om, at formålet med bombningerne og de øvrige militære aktiviteter går langt ud over, hvad der kan forklares med behovet for at tilbageholde, retsforfølge og straffe de ansvarlige for terrorangrebet på World Trade Center og Pentagon den 11. september.

2. At dømme efter krigshandlingernes omfang og udtalelser fra regeringerne og de militære chefer i de to krigsførende lande er målsætningen en uskøn blanding af:

3. Det er muligt, at det vil lykkes at knuse Taleban og bin Laden, og det skal vi være de sidste til at begræde. Men omkostningerne betales i første omgang af det afghanske folk, som endnu engang rammes af død og ødelæggelse.

I anden omgang vil nye ofre for terrorisme betale prisen. Dels fordi krigen vil skabe ny fattigdom, som er den kilde, hvorfra de fundamentalistiske terrorister får deres næring. Dels fordi de fundamentalistiske terroristledere vil få lettere ved at sprede deres sorte ideologi og overbevise flere om, at alt er tilladt i kampen mod ”Vesten”.

Omvendt vil enhver progressiv tendens i Afghanistan få det sværere, når landet angribes udefra og måske invaderes, nøjagtigt som vi oplevede det efter den sovjetiske invasion i 1979.

4. Naturligvis ønsker også vi, at de terrorskyldige pågribes og straffes, og meget tyder på, at bin Laden og hans netværk er de skyldige.

Men det må aldrig blive en undskyldning for at udløse yderligere død og ødelæggelse.

Det er dybt kritisabelt, at den danske regering og alle danske partier undtagen Enhedslisten har givet USA og Storbritannien en blankocheck til hvad som helst, så længe påskuddet er terrorangrebet den 11. september.

5. Denne tragiske og svære situation stiller arbejderbevægelsen, alle socialister og andre humanistisk indstillede mennesker over for disse opgaver:

SAP’s hovedbestyrelse, søndag den 14. oktober 2001