Stop diskriminationen – lige rettigheder til alle SAP topside


VK-regeringens flygtninge- og indvandrerpolitik er udtryk for diskrimination, og den nærer racisme og fremmedhad.

I et tæt samarbejde med Dansk Folkeparti behandles flygtninge og indvandrere ud fra en fordom om, at de udgør en trussel mod danskernes velfærd og den såkaldte danske kultur. Der er tale om reel diskrimination, når det gælder retten til at indgå ægteskab, reglerne om straf og ikke mindst adgang til sociale ydelser.
 

Regeringen lyver

Påstanden om, at flygtninge og indvandrere er en trussel mod den danske velfærd er usand. Indvandrere til Danmark har gennem historien bidraget med deres arbejdskraft til at skabe værdier og til at opbygge det danske velfærdssamfund – det gælder ikke mindst i de sidste 30 år.

Når relativt mange indvandrere og flygtninge i dag er arbejdsløse er det mest af alt udtryk for, at magthaverne har været totalt ligeglade med integration, og at arbejdsgiverne kynisk har brugt flygtninge og indvandrere som billig arbejdskraft, da der var brug for dem. Til gengæld var de ofte de første, der blev fyret i takt med den stigende arbejdsløshed i 70´erne, 80´erne og starten af 90´erne. Selv da arbejdsløsheden faldt i sidste halvdel af 90´erne kom det kun i begrænset omfang flygtninge og indvandrere til gode.


Lav starthjælp hindrer integration

Den høje arbejdsløshed blandt flygtninge og indvandrere har regeringen brugt til at indføre særligt lave ydelser til nyankomne – den såkaldte starthjælp.

Starthjælpen er ikke til at leve af. Det fører derfor til yderligere isolation, og gør det endnu sværere at komme ind på arbejdsmarkedet. Integration er da heller ikke regeringens mål.

Målet er derimod at afskrække flygtninge i almindelighed fra at komme til Danmark, og den afskrækkende effekt virker efter hensigten. Danmark er blevet kendt som et fremmedfjendsk land, og antallet af asylansøgere falder.
 

I dag rammes flygtninge – i morgen dig

Ringere vilkår for flygtninge og indvandrere forbedrer ikke vilkårene for den ”indfødte” del af arbejderbefolkningen.

Tværtimod er regeringens angreb på flygtninge og indvandreres levevilkår første skridt i salami-taktikken, hvor målet er nedskæringer på alle overførselsindkomster. Først starthjælpen, så forringelser for ægtepar, unge og andre på kontanthjælp. Nu er turen kommet til løsarbejdere m.fl. - gennem forringelser af dagpengene.

Bid for bid vil regeringen hele vejen rundt, og i sidste ende drejer det sig om at skabe en stor gruppe af arbejdsløse, som er parat til at arbejde som løntrykkere. Derfor bliver såvel arbejdende som arbejdsløse ramt af regeringens nedskæringspolitik.
 

Social og antiracistisk enhed mod Fogh-regeringen

VK-regeringen og støtterne i Dansk Folkeparti skal bekæmpes af en samlet arbejderbevægelse.

Regeringens flygtninge- og indvandrerpolitik skal i fællesskab bekæmpes af indfødte danskere, flygtninge og indvandrere. Af fagbevægelsen og andre bevægelser. Af arbejderpartierne i Folketinget.

Det er en skændsel, at Socialdemokraterne både i regering og i opposition følger i hælene på VKO.

Kun de folkelige bevægelser med fagbevægelsen i spidsen kan presse socialdemokraterne, så de sammen med den øvrige opposition kan udgøre et reelt alternativ, der lægger vægt på alle menneskers muligheder for at fungere på arbejdsmarkedet og i samfundet.
 

Lige rettigheder for alle

Åbenhed og tolerance er det bedste udgangspunkt for at bekæmpe fundamentalistiske og kvinde-fjendske synspunkter, som findes såvel blandt flygtninge og indvandrere som blandt indfødte danskere.

Sammen skal vi slås mod regeringen, for et socialt og solidarisk samfund:

Vedtaget på SAP´s kongres den 9. november 2003